Termin:        6 września 2019, godz. 19:00

Miejsce:       Manufaktura w Łodzi

Wstęp bezpłatny!        Serdecznie zapraszamy!

 Śpiewnik jazzowy Moniuszki” to projekt finansowany przez Zarząd Województwa Łódzkiego, w ramach zadania publicznego dot. popularyzacji wiedzy na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki, w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora. Kierownictwo artystyczne projektu objęli Michał Jan Barański – związany
z Teatrem Wielkim w Łodzi jako zastępca kierownika chóru i artysta chóru, a także kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego Verdiana oraz Michał Kobojek – związany z Łodzią muzyk jazzowy, saksofonista
i kompozytor, lider zespołu Michał Kobojek Quartet.

Koordynatorem projektu jest Fundacja Wspierania i Rozwoju Kultury VIA CULTURAE z Łodzi, a NAVICULA.M Sp. z o.o. jest głównym partnerem w tym projekcie.

Od maja do września br. odbywają się warsztaty muzyczne w Teatrze Wielkim w Łodzi, dla pasjonatów muzyki, śpiewających w Łódzkim Chórze Teatralnym Verdiana, a ich zwieńczeniem będzie wspólny koncert Chóru Verdiana i zespołu Michał Kobojek Quartet na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

Muzyka Stanisława Moniuszki to nie tylko opery „Halka” i „Straszny Dwór”. Skomponował on także inne dzieła sceniczne: operetki, balety, opery; utwory symfoniczne i instrumentalne; utwory wokalne: kantaty, msze i 268 pieśni. Część pieśni jest dobrze znana, jak np. „Prząśniczka”, która została oficjalnym hejnałem Łodzi. Inne pieśni są mniej znane szerokiej publiczności i dlatego chcemy je zaprezentować podczas koncertu.

Połączenie klasycznej formy pieśni z jazzowymi aranżacjami pozwoli pokazać „współczesne oblicze” Stanisława Moniuszki, a także stanowi dowód na to, że jego twórczość wciąż może inspirować.